2020’de İş Dünyası’nın Kapılarını Aralayacak Beceriler

2020’de İş Dünyası’nın Kapılarını Aralayacak Beceriler

2020’de İş Dünyası’nın Kapılarını Aralayacak Beceriler

Değişen dünyada akademiden profesyonel hayata her şey büyük bir hızla evriliyor. Bu değişime ayak uydurarak adapte olanın hayatta kaldığı evrim döngümüzde, geleceğin meslekleri ne gibi becerileri gerektiriyor dersiniz? Aisec yazarlarından Alexandra Byskata sizler için derlemiş. Haydi bir göz atalım, eh habere biraz da renk katalım 🙂

1. Kültür ötesi anlayış

Küreselleşme halihazırda hayatlarımızın değişmez bir parçası olarak terminolojik varlığını ve değerini çoktan kaybetmişken, bizler çoktan farklı kıtalarda ve farklı zaman dilimlerinde yoğun etkileşimle günlük hayatımızı yaşamaya alıştık bile. Hal böyle olunca, bizi başkalarından farklı kılacak olan, bu farklı kültür ve iletişim modellerine adapte olarak farklı kültürlerle uyumlu çalışma davranışı geliştirmek olacaktır.

2. Sanal işbirliği

İş dünyası bir zamanlar küreselleşme dediğimiz değişen dünyada oldukça derin bir değişime maruz kaldı. Bu değişimin için sanal dünyada işbirliği yapmak bir yana iletişim kurmak bile birçoğumuz için tam bir karabasan. Hal böyle olunca 2020’de sizi rakiplerinizden farklı kılacak sanal işbirliği ve teknolojik gelişmelerle yakın temas olabilir.

3. Duygusal Zeka

Yapay zeka ve robotlar geleceğe hükmedecek ve insanların yerini alıp almayacakları hala merak konusu. Ancak  orta vadeli öngörülerde hala eksik kaldıkları nokta, insanlarla ilişki ve bağ kurmak. İş dediğimiz şeyin temelde ilişkilere dayandığı düşünülürse, empati, güçlü ilişkiler ve hassasiyetle desteklenen duygusal zeka gelecekte size büyük fırsatlar yaratabilir.

4. Disiplinler ötesi bilgi birikimi

Bir zamanlar herkes bir alanda uzmanlaşır, hatta bir koltukta iki karpuz taşınmazdı. Üzgünüm gençler artık karpuzların yanına salkım domates, üzüm biraz da çerez katarsanız hiç fena olmaz. Çünkü geleceğin liderleri farklı disiplinlerde sahip olduğu bilgileri daha büyük bir resimde toplayarak noktaları birleştirebilen gençleri tercih ediyor. Bu kadar da korkmayın canım çocukluğunuzda çocuk dergilerinde karşınıza çıkan noktaları birleştirin oyunlarını nasıl unuttunuz?

5. Yaratıcılık

Yaratıcılık bugüne kadar farklı evrelerden geçti ama hala zirveyi zorluyor. Bir zamanlar iş çıkarma, uyumsuzluk ve boş işlerle uğraşma olarak adlandırılan sıfatları beraberinde getirirken günümüzde, yaratıcılık geleceğe ışık tutan beceriler arasında parmakla gösteriliyor. Üstelik her bireyin kendine özel yaklaşım beklediği değişen dünyada, gelecekte kişiye özel hizmet isteyen müşterileriniz için vazgeçilmez olmanın sırrı yaratıcılığınızı geliştirmekte yatıyor. Dolayısıyla her ürüne, her müşteriye uyumlu bir yaklaşım sektörünüzün olmazsa olmazları arasına girecek gibi..

6. Sayısal Düşünme

Programlamayı bilmek artık okumayı öğrenmek kadar önemli. Elbette herkes program yazacak diye bir şey yok, ama en azından programlamanın temel prensiplerini bilmek özellikle bilgisayar ve makine kullanımının bu kadar yüksek olduğu günümüzde, veri analizi, verilerin işlenmesi ve ihtiyaca göre dönüştürülerek kullanımı her zamankinden çok daha büyük önem arz ediyor.

7. Yeni Teknolojiler

2020’de hala bir işiniz olsun, ya da işinizde kariyer merdivenlerini hızla tırmanın istiyorsanız, yeni teknolojiyle hemen barışsanız iyi olur. Artık tüm büyük şirketler ve büyük girişimler teknolojiyi yoğun olarak kullanıyor ve yapay zeka giderek günlük hayatımızı ele geçiriyor. Bu yüzden robotlarla bir arada çalışmayı başarırken, robotların sahip olamadıkları becerileri kazanmakla işe başlayan kazanır.

Tüm bu bilgiler ışığında akademi dünyası müfredatını değiştirmeye çoktan başladı bile ve gelecekte iş bulabilmenin anahtarı, içine doğduğunuz dünyadan uzaklaşarak ufkunuzu genişletmek ve kendi uzmanlığınız dışında yeni beceriler keşfedip öğrenmek gibi görünüyor.

Olcay Sevimli

SO Çeviri ve Danışmanlık Hizmetleri

Kaynak: https://blog.aiesec.org/key-skills-employment-2020/
tr_TRTürkçe
tr_TRTürkçe en_GBEnglish (UK)