Her Liderin Okuması Gereken 7 Kitap

Her Liderin Okuması Gereken 7 Kitap

Her Liderin Okuması Gereken 7 Kitap

Liderlik becerilerimizi geliştirmek için çeşitli eğitimlere katılıyor ve birçok araca başvuruyoruz. Ancak çok azımız bunun için kitap okumanın önemine odaklanıyor? Sizler bilmeseniz de bugüne kadar hayran olduğunuz liderlerin çoğunun ortak özelliği kişisel gelişimlerine odaklı olmaları, okumayı ve öğrenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmeyi başarmalarıdır. Üstelik aktif okuma alışkanlığının sağlığınız ve zihniniz üzerindeki olumlu etkisini söylemeye gerek bile yok.

Bu nedenle sizin için liderlik becerilerinizi geliştirmede yol gösterici olacak kitaplardan bazılarını derledik. İşte Forbes Coaches Council ve Harvard Business Review’ın sizler için önerdiği kitaplardan bazıları:

 

Man’s Search for Meaning – Viktor E. Frankl

Geleceğin lideri insan motivasyonunun temel ilkelerini hazmederek işe başlamalı. İnsanın Anlam Arayışı adıyla Türkçe’ye de çevrilen bu kitap bizi motive eden temel unsurlardan olan “amaç ihtiyacı”nın gücünü resmediyor. Yazarın kendi deneyimleri ve gözlemlerine dayalı olarak kaleme aldığı kitapta, Auschwitz’de mahkum olduğu dönemde, umudun, bir amaca tutunmanın ve zihnini o amaca odaklamanın onu nasıl hayatta tuttuğu anlatılıyor.

Smarter Faster Better: The Secrets of Being Productive in Life and Business – Charles Duhigg

Duhigg işyerinde daha iyi olmak için üretkenlik ve verimlilik üzerine yaptığı ve New York Times Bestseller listesine girmeyi başaran çalışmayı okurlarla paylaşıyor. Nörobilim’in desteğiyle zihnimizin öğrenme modelini de çıkaran ve zihnimizin nasıl düşündüğünü kontrol etmenin ne düşündüğümüzden daha önemli olduğunu vurgulayan Duhigg, anlattığı hikayelerle okunması eğlenceli, hayata bakışımıza yeni bir perspektif kazandıran bir dünyayı okurlarına armağan ediyor. Hikaye kahramanlarının ortak noktası ise üretkenliğin belirli seçimler yapmaktan geçtiğini bilmeleri. Günlük kararlarımızı şekillendirme şeklimiz, tutkularımıza sarılma, basit hedefleri göz ardı etme ve veriyi işleme şeklimiz, meşgul olmakla üretken olmak arasındaki farkı belirliyor. Üstelik kitabın kısa versiyonu da okumayı çok isterim ama vaktim yok diyenler için özel olarak hazırlanmış.

Conversational Intelligence: How Great Leaders Build Trust and Get Extraordinary Results – Judith Glaser

Judith Glaser büyük liderlere güven inşa etmenin anahtarını veriyor. İş hayatında başarının sırrı zekanın ötesinde güven, ortaklık ve karşılıklı başarıya ulaşmak için nasıl etkin ve yeni iletişim kurabildiğinizde saklı. Ekibinizden muhteşem sonuçlar bekliyorsanız, öncelikle onların güvenini kazanmalısınız.  Bu kitap sohbetlerde gücü elinizde tutmayı ve kendinizle birlikte çevrenizdekilerin liderlik becerilerini geliştirmenizi sağlamak için birebir. Üstelik karmaşık bilimsel içeriği anlaması ve uygulaması kolay birer yol arkadaşına dönüştürüyor.

Jim Collins, Good to Great: Why Some Companies Make the Leap…and Others Don’t

İyi bir şirketi muhteşem bir şirkete dönüştürmek mümkün mü? Neden bazı şirketler büyük sıçramalar yaparken, diğerleri olduğu yerde sayıyor. Good to Great, şirketinizi rakiplerinden ayırt edecek bilgiyi sunarken  size zirveyi hedeflemeyi öneriyor. Kitap temel olarak olduğu noktadan memnun olsa bile daha da ilerlemeyi ve sürekli yükselmeyi hedefleyenler için özel olarak hazırlanmış. Dolayısıyla zirvede doğmasanız da zirveye ulaşabileceğinizi vurgulayan Good to Great, ne zaman harekete geçip ne zaman harekete geçmemesini bilen liderlerin okuma listesinin başında geliyor.

Stephen R. Covey, The Seven Habits of Highly Effective People

Bu kitap, başarı için yol adımlarını belirleyen, önceliklendirme, empati, kendini yenileme ve benzeri içgörüleri vurgulayan bir tavsiye niteliğinde. Daha sonra çeşitli eğitimlerde de vurgulanan 7 alışkanlığa odaklanarak yol haritası çizen kitap, etkili bir karaktere sahip olarak başarı merdivenini tırmanmanırken size eşlik ediyor.

 Robert Cialdini, Influence: The Psychology of Persuasion 

İknanın Psikolojisi adıyla Türkçe’ye çevrilen kitap, iknanın günlük hayatımızdan iş hayatımıza kadar ne kadar önem taşıdığına ve hayatımızdaki etkisine vurgu yapıyor. Liderlerin, müşterilere, tedarikçilere, çalışanlara ve potansiyel müşterilere ulaşması gereken iş dünyasında psikolojik ilkelerin iş dünyasına uygulanması yoluyla temel ikna becerilerine ışık tutuyor. Cialdini’nin kendi deneyimleri ve yaptığı görüşmelere dayanan kitap, son derece ikna edici ve birçok yazarı bu alanda yazmaya teşvik ediyor.

Jeff Olson, The Slight Edge: Secret to a Successfull Life

Kimileri hayal kurup dururken, kimileri hayallerini gerçekleştiriyor. Kişisel gelişim ve motivasyon aracı olarak büyük güce sahip olan kitap aynı zamanda size başarının anahtarını da sunuyor. Kitaba göre felsefenizin tavra, eylemlere ve eylemlerin sonuçlara dönüştüğü dünyada nihai sonuç yaşamın tam kendisi. Dolayısıyla günlük aktivitelerinizde sahip olduğunuz alışkanlıklar başarıya giden anahtarınız. Çünkü bu alışkanlıkların hayatınızdaki etkisi sandığınızdan daha güçlü!

 

Sources: 

https://hbr.org/2012/10/11-books-every-young-leader-mu

https://www.forbes.com/sites/forbescoachescouncil/2016/07/29/10-must-read-books-to-develop-your-leadership-skills/#90985b835625

tr_TRTürkçe
tr_TRTürkçe en_GBEnglish (UK)